Kenyans distance runners sweep to World Leads in Doha - Samsung Diamond League report

Samsung Diamond League Logo

Kenyans scored an early season victory over arch-rival Ethiopians at the Samsung Diamond League meeting in Doha as Vivian Cheruiyot, Pamela Jelimo, David Rudisha, Augustine Choge, Silas Kiplagat and Paul Kipsiele Koech all stormed to world leading times in the Qatari capital last night.

The World 5000 and 10,000m champion, Vivian Cheruiyot, held off the desperate charge of Ethiopian ex-Olympic 5000m champion Meseret Defar to win the women's 3000m in 8:46.44. Defar had to settle for second place in 8:46.49 with Sylvia Kibet (Kenya) third in 8:47.49 and Gelete Burka (Ethiopia) fourth in 8:48.92.

Cheruiyot's compatriot Augustine Choge won the men’s 3000m in 7:30.42, the world’s fastest time this year, with countryman Eliud Kipchoge second in 7:31.40 and Ugandan Moses Ndiema Kipsiro third in 7:31.88. Race favourite, Ethiopian star Kenenisa Bekele struggled home seventh in 7:40.00.

In the women's 800m, reigning Olympic champion Pamela Jelimo fought back in the last 50m to beat young Fantu Masigo (Ethiopia) clocking a world leading and a meeting record time of 1:56.94. The 19-year-old Ethiopian was second with an Ethiopian record of 1:57.90 with reigning Olympic silver medallist Janeth Jepkosgei (Kenya) a distant third in 1:58.50.

World 800m record-holder, David Rudisha, cruised to a commanding victory in the men’s race smashing his own world lead in 1:43.10. Job Kinyor (Kenya)  was second in 1:43.76 and Andrew Osagie (Great Britain) third in 1:44.64.

Silas Kiplagat led four Kenyans across the line to win the men's 1500m in a race that produced the season’s first two sub-2:30 times. Kiplagat clocked 3:29.63 to hold off the world and Olympic champion Asbel Kiprop who settled for a lifetime best time of 2:29.78. Bethwell Birgen (3:31.17) and Nixon Kiplimo Chepseba (3:31.32) were third and fourth respectively.

Kenya's Paul Kipsiele Koech won the men's 3000m steeplechase in 7:56.58, a meeting record and world lead, ahead of compatriot Richard Kipkemboi Mateelong (7:56.81). Ethiopian Roba Gari was third with a national record 8:06.16. And 17-year-old Kenyan Conseslus Kipruto became the fastest ever for his age after crossing the line in 8:08.92 for fifth place.

Elsewhere...

South Africa’s Olympic silver medallist Godfrey Khotso Mokoena lost out in final round in the men's Long Jump to Russia’s Aleksandr Menkov, who won with a leap of 8.22m in his fourth and final effort. Mokoena had to settle for second with a best mark of 8.10m and Ndiss Kaba Badji of Senegal took third with 8.04m.

Nigeria's Blessing Okagbare shows early signs of improvement in her technique and form since she moved to Los Angeles to train with the NIKE group under John Smith.

Okagbare was only hundreth of a second outside her personal best to finish fourth in 11.01 in the women's 100m ahead of Jamaica’s joint Olympic silver medallists Kerron Stewart and Sherone Simpson, who finished seventh and eighth in 11.16 and 11.22 respectively.

The race was won by American Alyson Felix in a meeting record and a personal best time of 10.92 ahead of Jamaicans, Veronica Campbell-Brown - the World and Olympic 200m champion and Shelly-Ann Fraser-Pryce - the Olympic 100m champion, who were second and third in 10.94 and 11.00 respectively.

Former Olympic champion, Justin Gatlin (United States) won the men's 100m after out-leaning Jamaica’s former World record holder Asafa Powell on the line clocking 9.87 – the third fastest run this season. Powell settled for second in 9.88, with fellow Jamaican Lerone Clarke equalling his personal best of 9.99 in third place.

Doha Diamond League Results

Men's 100m                                                     
1.   Justin Gatlin (U.S.)                        9.87    
2.   Asafa Powell (Jamaica)                      9.88    
3.   Lerone Clarke (Jamaica)                     9.99    
4.   Michael Rodgers (U.S.)                      10.00   
5.   Nesta Carter (Jamaica)                      10.05   
6.   Darvis Patton (U.S.)                        10.11   
7.   Jacques Harvey (Jamaica)                    10.14   
8.   Jimmy Vicaut (France)                       10.28   
Men's 200m                                                     
1.   Walter Dix (U.S.)                           20.02   
2.   Churandy Martina (Netherlands)              20.26   
3.   Jaysuma Saidy Ndure (Norway)                20.34   
4.   Marvin Anderson (Jamaica)                   20.42   
5.   Mario Forsythe (Jamaica)                    20.53   
6.   Rasheed Dwyer (Jamaica)                     20.60   
7.   Aziz Ouhadi (Morocco)                       20.70   
8.   Rakieem Salaam (U.S.)                       DNF     
Men's 400m                                                     
1.   LaShawn Merritt (U.S.)                      44.19   
2.   Luguelin Santos (Dominican Republic)        44.88   
3.   Angelo Taylor (U.S.)                        44.97   
4.   Martyn Rooney (Britain)                     44.99   
5.   Tabarie Henry (Virgin Islands (U.S.))       45.20   
6.   Rabah Yousif (Sudan)                        45.42   
7.   Calvin Smith (U.S.)                         45.62   
8.   Thomas Schneider (Germany)                  47.12   
Men's 800m                                                     
1.   David Lekuta Rudisha (Kenya)                1:43.10 
2.   Job Kinyor (Kenya)                          1:43.76 
3.   Andrew Osagie (Britain)                     1:44.64 
4.   Antonio Reina (Spain)                       1:44.65 
5.   David Mutinda Mutua (Kenya)                 1:44.66 
6.   Michael Rimmer (Britain)                    1:44.86 
7.   Andreas Bube (Denmark)                      1:44.99 
8.   Jakub Holusa (Czech Republic)               1:45.12 
Men's 1500m                                                   
1.   Silas Kiplagat (Kenya)                      3:29.63 
2.   Asbel Kiprop (Kenya)                        3:29.78 
3.   Bethwell Birgen (Kenya)                     3:31.17 
4.   Nixon Kiplimo Chepseba (Kenya)              3:31.32 
5.   Collins Cheboi (Kenya)                      3:32.64 
6.   Ilham Tanui OEzbilen (Turkey)               3:33.32 
7.   Mekonnen Gebremedhin (Ethiopia)             3:33.38 
8.   Daniel Kipchirchir Komen (Kenya)            3:33.43 
Men's 3000m                                                   
1.   Augustine Choge (Kenya)                     7:30.42 
2.   Eliud Kipchoge (Kenya)                      7:31.40 
3.   Moses Ndiema Kipsiro (Uganda)               7:31.88 
4.   Isiah Kiplangat Koech (Kenya)               7:32.43 
5.   Thomas Longosiwa (Kenya)                    7:33.68 
6.   Edwin Cheruiyot Soi (Kenya)                 7:38.45 
7.   Kenenisa Bekele (Ethiopia)                  7:40.00 
8.   Abera Kuma (Ethiopia)                       7:40.85 
Men's 3000m Steeplechase                                      
1.   Paul Kipsiele Koech (Kenya)                 7:56.58 
2.   Richard Kipkemboi Mateelong (Kenya)         7:56.81 
3.   Roba Gari (Ethiopia)                        8:06.16 
4.   Jairus Kipchoge (Kenya)                     8:06.72 
5.   Conseslus Kipruto (Kenya)                   8:08.92 
6.   Bernard Nganga (Kenya)                      8:11.00 
7.   Gilbert Kiplangat Kirui (Kenya)             8:11.27 
8.   Elijah Chelimo Kipterege (Kenya)            8:12.84 
Men's High Jump                                               
1.   Dimitrios Chondrokoukis (Greece)            2.32    
2.   Jesse Williams (U.S.)                       2.30    
3.   Mickael Hanany (France)                     2.30    
4.   Samson Oni (Britain)                        2.27    
5.   Trevor Barry (Bahamas)                      2.27    
5=.  Donald Thomas (Bahamas)                     2.27    
7.   Zhang Guowei (China)                        2.27    
8.   Jaroslav Baba (Czech Republic)              2.24    
Men's Long Jump                                               
1.   Aleksandr Menkov (Russia)                   8.22    
2.   Khotso Mokoena (South Africa)               8.10    
3.   Ndiss Kaba Badji (Senegal)                  8.04    
4.   Greg Rutherford (Britain)                   7.98    
5.   Tommi Evilae (Finland)                      7.92    
6.   Salim Sdiri (France)                        7.79    
7.   Tyrone Smith (Bermuda)                      7.69    
8.   Andrew Howe (Italy)                         7.16    
Men's Discus Throw                                            
1.   Piotr Malachowski (Poland)                  67.53   
2.   Ehsan Hadadi (Iran)                         66.32   
3.   Zoltan Koevago (Hungary)                    65.77   
4.   Gerd Kanter (Estonia)                       65.57   
5.   Benn Harradine (Australia)                  64.29   
6.   Vikas Gowda (India)                         64.10   
7.   Virgilijus Alekna (Lithuania)               63.99   
8.   Maert Israel (Estonia)                      62.82   
Women's 100m                                                  
1.   Allyson Felix (U.S.)                        10.92   
2.   Veronica Campbell-Brown (Jamaica)           10.94   
3.   Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica)           11.00   
4.   Blessing Okagbare (Nigeria)                 11.01   
5.   LaShauntea Moore (U.S.)                     11.13   
6.   Mikele Barber (U.S.)                        11.13   
7.   Kerron Stewart (Jamaica)                    11.16   
8.   Sherone Simpson (Jamaica)                   11.22   
Women's 800m                                                  
1.   Pamela Jelimo (Kenya)                       1:56.94 
2.   Fantu Magiso (Ethiopia)                     1:57.90 
3.   Janeth Jepkosgei (Kenya)                    1:58.50 
4.   Yuneysi Santiusti (Cuba)                    1:59.26 
5.   Emma Jackson (Britain)                      1:59.37 
6.   Molly Beckwith (U.S.)                       1:59.51 
7.   Eunice Sum (Kenya)                          1:59.94 
8.   Tintu Lukka (India)                         2:01.09 
Women's 3000m                                                 
1.   Vivian Cheruiyot (Kenya)                    8:46.44 
2.   Meseret Defar (Ethiopia)                    8:46.49 
3.   Sylvia Kibet (Kenya)                        8:47.49 
4.   Gelete Burka (Ethiopia)                     8:48.92 
5.   Priscah Jepleting Cherono (Kenya)           8:50.04 
6.   Viola Kibiwot (Kenya)                       8:50.63 
7.   Janet Kisa (Kenya)                          8:51.63 
8.   Pauline Chemning Korikwiang (Kenya)         8:52.04 
Women's 100m Hurdles                                          
1.   Brigitte Foster-Hylton (Jamaica)            12.60   
2.   Kellie Wells (U.S.)                         12.72   
3.   Phylicia George (Canada)                    12.79   
4.   Nia Ali (U.S.)                              12.93   
5.   Perdita Felicien (Canada)                   12.95   
6.   Priscilla Lopes-Schliep (Canada)            12.95   
7.   Yvette Lewis (U.S.)                         13.08   
8.   Nikkita Holder (Canada)                     20.81   
Women's 400m Hurdles                                          
1.   Melaine Walker (Jamaica)                    54.62   
2.   Kaliese Spencer (Jamaica)                   54.99   
3.   Perri Shakes-Drayton (Britain)              55.25   
4.   Lauren Boden (Australia)                    55.75   
5.   Hayat Lambarki (Morocco)                    56.29   
6.   Jasmine Chaney (U.S.)                       56.55   
7.   Anna Jesien (Poland)                        56.89   
8.   Stephanie McPherson (Jamaica)               58.61   
Women's Pole Vault                                            
1.   Anastasiya Savchenko (Russia)               4.57    
2.   Silke Spiegelburg (Germany)                 4.57    
3.   Nikolia Kiriakopoulou (Greece)              4.50    
4.   Vanessa Boslak (France)                     4.50    
4=.  Kate Dennison (Britain)                     4.50    
6.   Lacy Janson (U.S.)                          4.40    
7.   Yuliya Golubchikova (Russia)                4.30    
8.   Mary Saxer (U.S.)                           4.30    
Women's Triple Jump                                           
1.   Olga Rypakova (Kazakhstan)                  14.33   
2.   Keila Costa (Brazil)                        14.31   
3.   Francoise Mbango (France)                   14.09   
4.   Dana Veldakova (Slovakia)                   14.00   
5.   Tatyana Lebedeva (Russia)                   13.84   
6.   Aleksandra Kotlyarova (Uzbekistan)          13.78   
7.   Marija Sestak (Slovenia)                    13.56   
8.   Malgorzata Trybanska (Poland)               13.55   
Women's Shot Put                                              
1.   Nadezhda Ostapchuk (Belarus)                20.53   
2.   Jillian Camarena-Williams (U.S.)            19.81   
3.   Nadine Kleinert (Germany)                   19.67   
4.   Anita Marton (Hungary)                      18.33   
5.   Cleopatra Borel-Brown (Trinidad and Tobago) 18.30   
6.   Josephine Terlecki (Germany)                17.71   
7.   Jessica Cerival (France)                    16.49   
Women's Javelin Throw                                         
1.   Maria Abakumova (Russia)                    66.86   
2.   Barbora Spotakova (Czech Republic)          66.17   
3.   Christina Obergfoell (Germany)              64.59   
4.   Du Xiaowei (China)                          61.43   
5.   Goldie Sayers (Britain)                     61.03   
6.   Kim Mickle (Australia)                      60.87   
7.   Martina Ratej (Slovenia)                    60.80   
8.   Madara Palameika (Latvia)                   58.01

 

Twitter Follow