Carli Petri Nieuwenhuizen of South Africa in action during qualification for the Girls Javelin Throw on day one of the IAAF World Youth Championships Cali 2015 on July 15, 2015 at the Pascual Guerrero Olympic Stadium in Cali, Colombia. (Photo by Patrick Smith/Getty Images for IAAF)

Athletics South Africa (ASA) have announced the final team to the IAAF World U20 Championships to be held from 19-26 July 2016 in Bydgoszcz, Poland.

Team South Africa U20 will be made up of 23 athletes – 16 boys and 7 girls. The squad will also feature a 4x100m relay team in Bydgoszcz 2016

“We are excited with the team we have selected and believe they will rise to the challenge and make our ‘Rainbow Nation’ proud,” said Aleck Skhosana, the President of Athletics South Africa.

“ASA have selected relay teams as part of a continuing effort to encourage relay running in South Africa. We have had a wonderful domestic Track and Field season where our juniors excelled and showed great promise.

“Our sprinters have shown tremendous improvement and consistency, and this is where we draw our confidence from and trust that we will be well represented in Poland.”

“And we’ve also come from a successful CAA 20th African Senior Championships which ended on Sunday in Durban where our junior athletes showed great character,” Skhosana added.

Team South Africa U 20 – Bydgoszcz 2016

BOYS
100m
Gift Leotlela (AGN)
Clarence Munyai (AGN)

200m
Clarence Munyai (AGN)
Gift Leotlela (AGN)

400m
Derrick Mokaleng (CGA)

800m
George Kusche (AGN)

1000m
Melamu Kabelo (CGA)

110m Hurdles
Mpho Tladi (CGA)
Thabo Maganyele (AGN)

400m Hurdles
Kefiloe Mogawane (AGN)

Long jump
Chris Maleya (AGN)

Shot Put
Burger Lambrecht (AGN)
Jason Van Rooyen (CGA)

Javelin Throw
Johan Grobler (ACNW)
Erich Wiese (ACNW)

4x100m Relay
Gift Leotlela (AGN)
Clarence Munyai (AGN)
Phemelo Matlhabe (ANWN)
Kyle Appel (WPA)
Thabo Maganyele (AGN)
Mpho Tladi (CGA)

GIRLS
100m
Tamzin Thomas (WPA)
Cassidy Williamson (KZNA)

200m
Tamzin Thomas (WPA)
Madia Ehlers (AGN

400m
Jeanelle Griessel (AGN)

100m Hurdles
Taylon Bieldt (AGN)

400m Hurdles
Gezelle Magerman (AGN)

Javelin Throw
Jo-Ané Van Dyk (ACNW)

4x100m Relay
Tamzin Thomas (WPA)
Cassidy Williamson (KZNA)
Madia Ehlers (AGN)
Taylon Bieldt (AGN)
Jeanelle Griessel (AGN)
Gezelle Magerman (AGN)