The final and official results of the Athletics South Africa (ASA) Senior Athletics Championships 2014 at the Absa Tuks Stadium from April 11-12, 2014.

Final Women 100m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    11.78    Parker, Nabeela    BOLA
2    11.80    Pretorius, Samantha    WPA
3    11.81    Hewitt, Melissa    ACNW
4    11.86    Jones, Cherese    AGN
5    11.89    Mamatu, Tebogo    AGN
6    11.94    Du Plooy, Simone    AGN
7    12.01    Buys, Elzette    AGN
8    12.02    Van Zyl, Welme    AGN

Final Men 100m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    09.98    Magakwe, Simon    ANWN
2    10.02    Simbine, Akani    AGN
3    10.23    Erasmus, Emile    AGN
4    10.24    Bruintjies, Henricho    AGN
5    10.29    TROTTER, Gideon    AFS
6    10.30    Roto, Thando    AGN
7    10.35    Sesele, LEBAKENG    AGN
8    11.02    Engel, Roscoe    WPA

Final Women 200m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    23.11    Palframan, Justine    BOLA
2    23.32    Hewitt, Melissa    ACNW
3    23.52    Du Plooy, Simone    AGN
4    23.97    Haupt, Robyn    BOLA
5    24.02    Olwoch, Margaret    AGN
6    24.12    Van Zyl, Welme    AGN
7    24.13    Buys, Elzette    AGN

Final Men 200m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    20.41    Titi, Ncincilili    AGN
2    20.47    Simbine, Akani    AGN
3    20.73    MESHOE, TSHEGFATSO    ANWN
4    20.93    Sesele, LEBAKENG    AGN
5    20.93    ROSSOUW, ECKHARDT    CGA

Final Women 400m Hurdles (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    0:54.92    Nel, Wenda    AGN
2    0:57.41    Ebersohn, Anneri    AGN
3    0:58.05    Senekal, JEAN-MARE    BOLA
4    0:58.74    KRIEDEMANN, D’JANE    CGA
5    1:00.12    Leuvennink, Chanel    WPA
6    1:00.78    Swanepoel, Helene    BOLA
7    1:01.08    Finger, Chante    AGN

Final Men 400m Hurdles (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    0:49.21    Fredericks, Cornel    AGN
2    0:50.00    Van Zyl, LJ    AGN
3    0:50.29    Hamman, Le Roux    AGN
4    0:51.05    Mentz, Ruan    AGN
5    0:51.64    Hanekom, Lindsay    WPA
6    0:51.80    EKSTEEN, Shami    AFS
7    0:52.22    Hamman, Muntingh    AGN
8    0:52.29    Schoonwinkel, Ian    ACNW

Final Women 400m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    0:52.48    Palframan, Justine    BOLA
2    0:53.26    Nienaber, Arista    ACNW
3    0:53.52    Van der Merwe, Sonja    WPA
4    0:55.37    Van Dyk, Mariska    AGN
5    0:55.94    Finger, Chante    AGN
6    0:55.95    Haupt, Robyn    BOLA
7    0:56.18    LOUW, OHNA    CGA

Final Men 400m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    0:44.92    VAN NIEKERK, Wayde    AFS
2    0:45.82    De Jager, Shaun    BOLA
3    0:46.38    De Beer, Willem    AGN
4    0:46.64    Seeliger, Jon    AGN
5    0:46.89    Skhosana, Sonwabiso    KZNA
6    0:46.93    Ndlovu, Rodwell    WPA
7    0:47.27    Dikgale, Ranti    AGN

Final Women 800m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    2:03.05    Semenya, Caster    AGN
2    2:03.30    PHALULA, DIANA LEBO    CGA
3    2:04.20    Brandt, Mandie    BOLA
4    2:05.52    Nice, Anushka    AGN
5    2:09.10    MAKHAFOLA, THATO    CGA
6    2:11.75    Redelinghuys, Michelle    AGN
7    2:12.31    Vermaak, Adel    AGN
8    2:12.44    Mkhize, Happines    AGN
9    2:13.83    COETZEE, ANET    CGA
10    2:15.41    V DER MERWE, JANA    CGA

Final Men 800m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    1:47.65    Olivier, André    ACNW
2    1:48.51    VAN RENSBURG, Rynardt    AFS
3    1:48.71    ROZANI, JACOB    ANWN
4    1:49.10    Ramasita, Koketso    AGN
5    1:49.36    Mothosola, William    AMPU
6    1:50.01    Faro, Duran    WPA
7    1:50.09    MADIBA, THAPELO    CGA
8    1:51.57    NAUDE, Hannes    AFS

Final Women 1500m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete     Team
1    04:20.42    MAKHANYA, MAPASEKA    CGA
2    04:20.43    PHALULA, DIANA LEBO    CGA
3    04:26.75    SIBANDA, MAMPHIELO    CGA
4    04:27.80    MAKATSI, BLANDINA    LES
5    04:31.17    FERREIRA, LIZERIE    CGA
6    04:32.09    Marais, Stella    AGN
7    04:33.14    NOVELA, LORRAINE    CGA
8    04:33.47    VILJOEN, CARINA    CGA
9    04:38.44    Fourie, Thineke    BOLA-I
10    04:39.00    Xaba, Glenrose    AMPU
11    04:39.14    HADEBE, ZANDILE    CGA
12    04:40.21    LABUSCHAIGNE, LAURA    BOLA-I

Final Men 1500m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    03:47.91    Motsau, Jerry    ACNW
2    03:48.47    CRONJE, Johan    AFS
3    03:50.93    Baloyi, Mthobisi    ACNW
4    03:52.27    WILLIAMS , ANDRICO    AFS
5    03:52.99    BUCARIZZA, MARKO    CGA
6    03:54.73    TEFO, SIPHIWE    CGA
7    03:58.98    SWANEPOEL, CLINTON    CGA-I
8    03:59.90    Nyongo, Amos    EPA
9    04:01.03    Dirane, Moses    AGN
10    04:03.07    MADIKIZELA, SIBUSISO    CGA

Final Men 10000m (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    29:40.33    Tshoba, Vuyisile    AGN
2    29:49.16    Jani, Lukas    AGN
3    29:52.72    Moeng, Benedict    AGN
4    30:04.81    JALI, PRINCE    CGA
5    30:07.27    SEME, Sikhumbuzo    AGN-I
6    30:24.14    SEGOABA, Sameul    AFS
7    31:13.11    MTSHA, SIYABULELA    ATRA
8    31:17.77    MULAUDZI, COLLEN    USSA
9    31:22.27    Jacobs, Karabo    AVT
10    31:32.65    Mofokeng, Puseletso    AVT
11    32:11.27    SOKE, Jonas    AFS
12    33:09.18    RADEBE, DAVID    USSA

Final Women 10,000m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    35:49.60    JOUBERT, CORNELIA    CGA
2    37:52.82    MOEKETSI, Anna    AFS
3    38:38.67    DLAMINI, JANET    KZNA
4    39:00.61    Chilli, Slindile    KZNA
5    39:56.66    Gebe, Vuyokazo    AGN
6    40:07.43    SWANEPOEL, Maryna    AFS
7    41:37.42    MOLOTSANE, Kesa    AFS

Final Women 5000m (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    16:16.96    PHALULA, DIANA LEBO    CGA
2    16:44.17    CONRAD, NOLENE    CGA
3    16:58.04    Ravhandlala, Thishaamba    AGN
4    17:13.19    MAKATSI, BLANDINA    LES
5    17:22.96    Baloyi, Thembi    AGN
6    17:28.94    JOUBERT, CORNELIA    CGA
7    17:44.69    VAN DER MERWE, NICOLE    CGA
8    17:51.55    DAVHANNA, MURENDWA    AGN
9    18:20.05    SCHNETLER, ASLEIGH    USSA
10    18:30.45    ETSEBETH, HANLI    CGA
11    18:40.56    Manzana, Thandeka    AGN
12    19:38.51    BOMVANA, LUSANDA    ATRA

Final Women High Jump (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    1.75    DU PLESSIS, JULIA    CGA
2    1.70    Smuts, Merika    AGN
2    1.70    UYS, BRITANY    KZNA
4    1.70    Neethlingh, Tillanie    AGN
5    1.70    Stone, Chanel    KZNA
6    1.65    DU PLESSIS, Marcelle    AGN-I
7    1.65    HIGGSINS, MARLIZE    AMPU
8    1.65    RANGE, CHANELL    CGA

Final Women Hammer (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    54.67    Le Roux, Karin    BOLA
2    54.64    Stapelberg, Nanette    ACNW
3    51.24    GREYLING, Stefanie    AFS
4    49.00    Louw, Magdeleen    EPA
5    48.45    Coetzee, Chane    AGN
6    48.12    JANSE VAN VUUREN, Letitha    AFS
7    46.32    Coetzee, Marilize    WPA
8    43.83    BOTES, BIANCA    CGA
9    42.19    Minnaar, Marne    ACNW
10    37.36    Conradie, Bianca    KZNA

Final Men Javelin (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    78.80    Oosthuizen, Robert    BOLA
2    77.59    Van Rooyen, Rocco    WPA
3    76.15    Van Rensburg, Philmar    AGN
4    72.59    Klue, Stephen    WPA
5    72.59    LAUBSER, LEON    BOLA-I
6    70.48    Kriel, Pieter    ACNW
7    69.91    Herman, Chad    AGN
8    69.58    Holtzhausen, Tobie    ACNW
9    68.52    Henning, Jason    ACNW
10    67.94    Beukes, Stefan    ACNW
11    67.29    Damon, Ulrich    WPA
12    64.60    HEYMANS, Ruben    AFS
13    61.81    Basson, LJ    ACNW
14    60.16    THIERRY, Guillaume Llyod    MRI

Final Men Long Jump (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    8.31    VISSER, ZARCK    CGA
2    7.98    SAMAAI, RUSWAHL    USSA
3    7.67    COTTER, DYLON    CGA
4    7.65    Boer, Duwayne    AGN
5    7.12    BRAMWIL, LEZLO    CGA
6    7.02    THIERRY, Guillaume Llyod    MRI
7    7.00    PEREZ, JESSE    AGN
8    6.94    MASEMOLA, NHLANHLA    CGA
9    6.93    Krause, Christo    ACNW
10    6.86    Appel, Jurgens    AGN
11    6.80    Yzele, Marco    ACNW
12    6.79    CLARENCE, REYNDERS    CGA
13    6.78    Mogapi, Koketso    AVT
14    6.63    Fosu-Amoah, Yaw    AGN
15    6.46    RAJAH, Louis F Hesley    MRI

Final Women  Long Jump (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    6.45    Prinsloo, Lynique    AGN
2    6.42    Marais, Carla    AGN
3    6.21    Pretorius, Samantha    WPA
4    6.16    CHABANGU, ZINZI    CGA
5    6.12    McLaren, Nicholeen    AMPU
6    6.06    NTSHINGILA, PATIENCE    CGA
6    6.06    Carstens, Birdie    BOLA-I
8    5.77    Seeliger, Janet    AGN
9    5.47    Cupido, Tamryn    AGN
10    5.44    Visagie, Taylia    AGN
11    5.10    ROUX, NATASHA    AGN-I

Final Women Triple Jump (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    12.77    Dikotla, Matsi    AGN
2    12.46    CHABANGU, ZINZI    CGA
3    12.44    Cornelius, Michelle    AGN
4    12.09    CAMPHER, Marlize    AFS
5    11.85    BENSUSAN, HELGA-WENDY    CGA
6    11.80    Schutte, Somien    AGN
7    11.61    Pretorius, Sone    AGN
8    11.46    Dirk, Nicole    WPA
9    11.31    Visagie, Taylia    AGN
10    11.21    Botha, Bennita    AGN-I
11    11.08    VAN GESSELLEN, Hjane    AFS

Final Men Triple Jump (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    16.68    MOKOENA, KGOTSO    CGA
2    16.32    HAITENGI, ROGER    NAMIBIA
3    16.24    Thagane, Tumelo    ACNW
4    15.84    RASMENI, APELELE    CGA
5    15.77    Motlhatlhego, Boipelo    BOLA
6    15.47    MARIE, NEO    CGA
7    15.42    Sewanyana, Jason    WPA
8    15.41    MOLIBELI, TEBOHO    AFS
9    14.67    MTHEMBU, MENZI    CGA
10    14.20    Muyeni, Celumusa    AGN
11    14.07    Mogapi, Koketso    AVT

Final Women Shotput (SENIOR WOMEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    16.07    JORDAAN, LEZAAN    CGA
2    15.91    Smuts, Sonia    AGN
3    15.40    DUVENHAGE, GERALDINE    ACNW
4    14.22    MEYER, Cecile    AFS
5    13.90    Breytenbach, Wanzel    AGN
6    13.54    Senekal, Ischke    EPA
7    13.21    OLEVANO, Eunice    AFS
8    12.82    Van Rooyen, Wine    AGN
9    10.88    Shikwambane, Rirhandzu    AGN

Final Men High Jump (SENIOR MEN)
Place    Performance    Athlete    Team
1    2.10    Links, Mpho    AGN
2    2.10    STEENKAMP, TIAAN CGA
3    2.10    Ellis, Garth    EPA
4    2.05    Ruiters, Clyde    WPA
5    2.00    Fourie, Keagan    BOLA-I
6    2.00    MTSHENGU, NTANDAZO    CGA
7    1.95    STEYTLER, JVA    AFS
7    1.95    Nkewu, Luvo    BOLA-I