Blessing Okagbare winning the 100m race in Calabar 2013 / Photo: @Shengolpixs

Day 1 – June 19, 2014 – Calabar, Cross-Rivers State.

10km Walk Women Final
1. Oguh Faustina 52:03.02
2. Asedo Queensly 52:30.92
3. Queen Henshaw 53:56.74
4. Olude Fadekemi 55:31.78
5. Kareem Bolanle 56:34.54
6. Rosemary Kure 56:37.27
7. Balogun Elizabeth 57:27.32

10,000m Men Final
1. Ismail Sadjo 30:24.61
2. Gyang Emmanuel 30:25.18
3. Akpagher Kwagha 30:39.83
4. Ritji Timothy 31:48.01
5. Ibrahim 31:48.01
6. Anfo Wula 31:48.17

Javelin Women Final
1. Okoro Patience 44.63m
2. Enemuo Chioma 43.18m
3. Kelechi Nwanga 42.10m
4. Pricillia Zever 40.13m
5. Victoria Kparika 36.59m
6. Maria Thomson 34.52m
7. Grace Clement 34.16m

100m Women Heptathlon
1. Okoro Patience 14.46
2. Nwodo Rosemary 18.73
3. Ngozi Nwichi 18.81
4. Peace Ikerebe 21.40

100m Hurdles Women Heat 1
1. Amaka Ogoegbunam 13.52
2. Efe Favour 13.96
3. Digha Joy 13.99
4. Eferebor Oghenetejiri 14.99

100m Hurdles Women Heat 2
1. Nichole Denby 13.32
2. Ugonna Ndu 13.53
3. Oluwatobiloba Amusan 13.89
4. Ayemoba Grace 13.91
5. Oshinbanjo Temidayo 14.16
6. Nwachukwu Bosede 14.86

110m Hurdles Men Heat 1
1. Alex Al-Ameen 13.56
2. Martins Ogieriakhi 13.67
3. Benjamin Wisdom 14.27
4. Chime Zedekiah 15.02

110m Hurdles Men Heat 2
1. Antwon Hicks 13.81
2. Okon Samuel Etim 13.94
3. Abioya Oyeniyi 14.30
4. Abdullahi Bashiru 14.44

110m Hurdles Men Heat 3
1. Tyrone Akins 13.77
2. Pessu Godfrey Timi 14.63
3. Atuma Ifeanyi 15.21
4. Kufre Samuel 16.73

Shot-Put Women Heptathlon
1. Okoro Patience 12.60m
2. Nwodo Rosemary 9.58m
3. Ngozi Nwichi 9.08m
4. Peace Ikerebe 7.69m

400m Women – Heat 1
1. Omolara Omotoso 52.13
2. Rita Osai 53.29
3. Etim Margaret 53.41
4. Loveth Odia 53.84
5. Ajayi Yinka 55.01
6. AdIakerewha Blesssing 59.16

400m Women – Heat 2
1. Regina George 51.30
2. Chizoba Okodogbe 53.00
3. Funke Oladoye 53.19
4. Eddidiong Offonime 53.55
5. Idamadudu Praise Oghenfe 53.98
6. Endurance Essien 54.28

400m Women – Heat 3
1. Folasade Abugan 51.54
2. Patience Okon George 51.94
3. Abimbola Afolake Junaid 56.60

400m Women – Heat 4
1. Ada Benjamin 52.35
2. Bukola Abogunloko 52.70
3. Josephine Ehigie 54.49
4. Eleojo Ali 56.55
5. Linda Friday 56.71

400m Men: Heat 1
1. Isah Salihu 46.46
2. Fassai Adekunle Rilwan 46.91
3. Godday James 47.08
4. Adeyemi Sikiru Adewale 48.03
5. Atanda Akindele 48.98
6. Adeniyi Adedamola 48.51

400m Men: Heat 2
1. Noah Akwu 46.93
2. Nathaniel Samson 47.21
3. Saul Weigopwa 47.90
4. Ekundayo Sehubo 48.36

400m Men: Heat 3
1. Orukpe Erayokan 46.66
2. Edu Nkami Ifeanyi 47.20
3. Adeleye Ogunmakinju 47.22
4. Tobi Ogunmola 47.26
5. Segun Ogunkole 48.57
6. Edidiong Elijah 49.64
7. Balogun Tosin 50.61

400m Men: Heat 4
1. Abiola Onakoya 46.87
2. Akerele Omeza 47.39
3. Odofin Oluwole 47.87
4. Odeka Gerald 48.05
5. Ifiok Andrew 48.53

100m Men Heat 1
1. Egwero Ogho-Oghene 10.30
2. Oyebiyi Ayobami 10.55
3. Akomolafe Ademola 10.58
4. Ogunmakinju Tosin 10.59
5.Olisakwe Chukwudi 10.70
6. Emuobosa Agbuwa 10.80

100m Men Heat 2
1. Mark Jelks 10.12
2. Imhoaperamhe Nicholas 10.29
3. Onyeaku Chukwuma 10.33
4. Ikhazoboh Victor 10.73
5. Ismaila Yusuf 10.93
6. Oletu Nathaniel 10.99

100m Men Heat 3
1. Peter Emelieze 10.23
2. Seye Ogunlewe 10.26
3. Emuobonuvie Mamus 10.30
4. Chukwudike Harry 10.39
5. Benjamin Adukwu 10.60
4. Godwin Ashie 10.73

100m Men Heat 4
1. Obinna Metu 10.25
2. Divine Oduduru 10.30
3. Odele Tega 10.36
4. Ukale Elvis 10.49
5. Uyi Amengialue 10.54
6. Onyeabor Ngworgu 10.57
7. Akinniyi Nicholas 10.60
8. Chimere Ufomba 10.67

100m Men Heat 5
1. Mozavous Arkezes Edwards 10.40
2. Chinedu Ike 10.59
3. Briggs Tamunotonye 10.64
4. Peter Bissek 10.66
5. Toyin Kolawole 10.81
6. Hammed Akinlawon 10.96

100m Women Semi Final 1
1. Edet Mariam Bassey 11.63 Q
2. Omeh Oluchi 11.68 Q
3. Goodness Thomas 11.75 q
4. Christy Udoh 11.78
5. Alphonsus Aniekeme 12.12

100m Women Semi Final 2
1. Blessing Okagbare 11.10 Q
2. Deborah Odeyemi 11.45 Q
3. Sule Justina 11.49 q
4. Oluwatobilola Amusan 11.79
5. Marvelous Iheukwumere 11.82
6. Mercy Ntia-Obong 11.95
7. Abolaji Omotayo 11.97

100m Women Semi Final 3
1. Gloria Asumnu 11.15 Q
2. Dominique Duncan 11.53 Q
3. Igbinosun Isoken 11.78
4. Ezealah Nkem 11.80
5. Bolufewi Margret 12.13
6. Veronica Ayeku 12.68

1500m Women Final
1. Abiye Joy David  4:30.08
2. Shimenenge Agber 4:31.82
3. Esther Asamu 4:31.89
4. Chinasom Nwokeoji  4:34.76
5. Bunmi Odejobi 4:38.70
6. Rose Danjuma 4:42.88
7. Comfort James 4:9.38
8. Aminat Alabi 4:50.24
9. Yohanna Friday 4:58.57
10. Mamnyer Sange 5:12.66
11. Victoria Timothy 5:37.56

100m Women Final
1. Blessing Okagbare 11.06 CR
2. Gloria Asumnu 11.17
3. Sule Justina 11.63
4. Deborah Odeyemi 11.65
5. Goodness Thomas 11.66
6. Dominique Duncan 11.68
7. Edet Mariam Bassey 11.80
8. Omeh Oluchi 11.89